Evropska centralna banka, Smaghi: Grčka može da vrati dugove ali ukoliko proda milijarde evra vrednu državnu imovinu

Izvor: Blic

Finansijski oslabljena Grčka može da vrati dugove ukoliko proda milijarde evra vrednu državnu imovinu i sprovede planove za budžetska kresanja, izjavio je danas član izvršnog odbora Evropske centralne banke Lorenco Bini Smagi.

Bini Smagi je u govoru u Berlinu, koji je objavljen na vebsajtu ECB, ukazao da je Grčka, sa dugom od 330 milijardi evra (485 milijardi dolara) i imovinom koja se može prodati, vrednom 300 milijardi evra (435 milijardi dolara) “solventna u onoj meri u kojoj je voljna da proda deo te imovine”.

On je rekao da Grčka treba da pokaže volju da to učini, kao i odlučnost da smanji budžetski deficit, što zahteva odustajanje od odluka iz protekle decenije koje se tiču potrošnje, prenela je agencija AP.

“Ključno pitanje je da li su vlada Grčke i grčki narod voljni da sprovedu te mere”, predočio je Bini Smagi.

Grčka je obećala da će pribaviti 50 milijardi evra (72,5 milijardi dolara) putem sprovođenja ambicioznog programa privatizacije do 2015, uključujući prodaju regionalnih aerodroma i državnih kompanija i korišćenje državnog zemljišta i objekata koji stoje.