Kriza se produbljuje: Smanjen kreditni rejting Italije

Izvor: Blic

Agencija za kreditni rejting “Standard end purs” (S&P) smanjila je dužnički rejting Italije i to je poslednji u nizu dešavanja u sve dubljoj evropskoj dužničkoj krizi.

S&P je italijanski rejting smanjila za jedan podeljak sa A+/A-1+ na A/A-1zbog, kako se navodi, “negativnih” izgleda te zemlje.

Agencija ističe da postoji strahovanje u sposobnost Italije da smanji državnu potrošnju i sredi svoje finansije. Italija je nedavno usvojila budžet, koji je naišao na otpor u javnosti.

“Verujemo da će dosadašnji smanjeni ritam italijanske ekonomske aktivnosti otežati vladi da ispuni revidirane fiskalne ciljeve”, naglašava se u saopštenju S&P.

Od početka godine, osim Italiji, kreditni rejting smanjen je Španiji, Irskoj, Grčkoj, Portugaliji i Kipru. Iznenadni potez kreditne agencije dodatno raspiruje strahovanja od širenja krize u evrozoni.