Više od 200 uhapšenih tokom protesta u Londonu

Izvor: Blic

Sukobi policije i demonstranata u Londonu potrajali su u noći između subote i nedelje, po završetku inače mirnih protesta zbog predviđenih vladinih mera štednje, a više od 200 ljudi je uhapšeno.

BBC precizira, pozivajući se na policiju, da je uhapšeno 214 ljudi, uglavnom zbog kršenja javnog reda. Povređeno je 66 osoba, od kojih je 31 policajac, a 11 je zadržano na bolničkom lečenju, dodaje BBC, navodeći da se radi o pretežno lakšim povredama.

Više od 250.000 ljudi učestvovalo je u subotu u protestima zbog oštrih mera štednje koje je predložila vlada Velike Britanije u cilju smanjenja naraslog budžetskog deficita.

Demonstracije, verovatno najveće od protesta povodom rata u Iraku, protekle su uglavnom mirno, a atmosfera na protestu ličila je na karnevalsku, sa muzikom, velikim ekranima i predstavama u Hajd parku, navodi agencija Asošiejted pres.

Londonska policija potvrdila je da je više od 250.000 ljudi mirno prošetalo gradom, a da je oko 500 izazvalo nerede. Više desetina demonstranata gađalo je policajce flašama i sijalicama punim amonijaka, a u centru Londona su porazbijani izlozi i izazvano je nekoliko požara.

httpv://www.youtube.com/watch?v=1XpkE-ZVisk

Protesti su počeli u subotu popodne, a kako je navela policija, mala grupa demonstranata odvojila se od protestne povorke, počela da se rve s policajcima i pokušala da razbije izloge na prodavnicama u centru grada.

U protestu su učestvovali nastavnici, medicinske sestre, vatrogasci, zaposleni u javnom sektoru, studenti, penzioneri i aktivisti, pošto vlada najavljuje smanjenja budžeta od 80 milijardi funti (91 milijardu evra). Vlada je već povećala neke poreze, a smanjenja u javnom sektoru predstoje u aprilu.

Očekuje se zatvaranje oko pola miliona radnih mesta i ukidanje oko 18 milijardi funti (20 milijardi evra) za socijalna davanja, a starosna granica za odlazak u penziju do 2020. godine biće povećana na 66 godina.

Jedan od najveći britanskih sindikata i organizator protesta, TUC, smatra da će mere štednje ugroziti ekonomski oporavak zemlje i poziva britansku vladu da bankama razreže veće poreze i zapuši rupe u zakonima koje nekim kompanijama omogućavaju da plaćaju manje poreze.