Policijske barikade po Njujorku, suzavac po demonstrantima u Atini

Izvor: Tanjug

Policija i pripadnici pokreta „Okupiraj Vol strit” sukobili su se jutros u Njujorku, kada su demonstranti pokušali da dođu do njujorške berze i spreče zaposlene da uđu u zgradu.

Kako javljaju američki mediji, više demonstranata je uhapšeno, a pripadnici pokreta najavljuju blokiranje ulica, metroa i mostova u Njujorku. Policija je ispred Vol strita postavila barikade da bi sprečila pripadnike Pokreta da dođu do zgrade njujorške berze, ali je to stvorilo još veći haos, jer se u metežu nije znalo ko protestuje, a ko treba da uđe u zgradu zbog posla.

Demonstranti su istovremeno napravili živi ljudski lanac, sprečavajući zaposlene na Vol stritu da dođu do ulaza u zgradu.

Vol strit je danas zatvoren. Društvo sprečava mnogo ljudi da dobije posao, tako da nije problem ako mi sprečimo njih da odu na posao jedan dan, rekao je pripadnik pokreta „Okupiraj Vol strit” Nis Grinberg (25), koji radi kao nastavnik matematike.

Protest je počeo u Zukoti parku, a demonstranti najavljuju da će šetnjom kroz Njujork danas obeležiti dvomesečnicu protesta.

Pored blokade metroa i mostova, oni najavljuju i odlazak do njujorškog suda.

I pored protesta, njujorška berza je danas normalno započela radni dan jutros u 9.30 sati.

—————

Grčka policija ispalila je danas suzavac i granate za ošamućivanje na grupu maskiranih demonstranata, dok su na ulicama Atine hiljade ljudi protestovale zbog strogih mera štednje i na taj način obeležile godišnjicu studentskih protesta protiv vojne diktature 1973. godine.

Policija je reagovala kada su maskirani mladići na pripadnike organa reda ispred zgrade parlamenta u centru glavnog grada bacili molotovljeve koktele, javio je Rojters.

Za sada nema izveštaja o povređenima i uhapšenima tokom današnjih protesta, na kojima su građani, uprkos podršci koju je nova vlada sinoć dobila u parlamentu, poručili premijeru Lukasu Papademosu da nisu spremni na dalja odricanja.

Oko 7.000 studenata i nastavnika, radnika i penzionera učestvovalo je u protestnoj šetnji do američke ambasade uz zvuke bubnjeva, uzvikujući „Napolje EU, MMF”.

Današnji protesti prvi su test raspoloženja javnosti u pogledu nove vlade nacionalnog jedinstva, čiji je zadatak da sprovede povećanje poreza i smanjenje potrošnje kako bi zemlja dobila novu tranšu kredita od MMF-a od osam milijardi evra do sredine decembra i tako izbegla bankrot.

Agencije su ranije danas javile da su u grčkoj prestonici sprovedene vanredne mere bezbednosti, kao i da su posebne mere preduzete ispred ambasade SAD, koja je ranijih godina bila na udaru pošto građani optužuju Belu kuću da je podržavala vojnu diktaturu koja je trajala od 1967. do 1973. godine.

Većina građana podržava premijera Papademosa, poznatog finansijskog stručnjaka, ali pozivaju vladu da pojača borbu protiv poreskih prevara i sive ekonomije, odnosno da mere štednje ravnopravnije raspodeli i da oštrije oporezuje one koji najviše imaju.